4 התירוצים הכי נפוצים של מכורים

 

בין אם מדובר באלכוהול, סמים או סיגריות, כיום יש דברים רבים אליהם אפשר להתמכר אם לא ניזהר. נהוג לומר שהצעד הראשון להתמודדות עם התמכרות הוא הודאה בכך שישנה בעיה כלשהי, אך רבים טוענים שיש צעד נוסף קודם לכן – כאשר חברים ומשפחה חושדים שישנה בעיה. אז במידה ואתם דואגים לחבר או קרוב משפחה וחוששים שאולי הוא מתמודד עם התמכרות כלשהי, הנה ארבעת התירוצים הנפוצים ביותר של מכורים.  

 

  • "אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה"

התירוץ הנפוץ ביותר הוא גם הקלישאתי ביותר. ככל הנראה שמעתם אותו בסרט או סדרה שעסקו בהתמכרות, אך ישנה סיבה מדוע תירוץ זה הוא כה פופולרי. זאת מפני שהוא אכן התירוץ השכיח ביותר בקרב מכורים, בין אם מדובר בהתמכרות לאלכוהול, סמים קלים או משככי כאבים. במידה ואתם שומעים תירוץ כזה מחבר או קרוב משפחה, אולי כדאי לנסות לשכנע אותו שהוא זקוק לתהליך של גמילה מסמים.

בְּכָל פַּעַם

  • "יחסית לאחרים, אין לי בכלל בעיה"

תירוץ שכיח נוסף בו משתמשים מכורים רבים, הוא ניסיון להשוות עצמם לצריכת הסמים או אלכוהול של אחרים. הטענה בבסיס התירוץ הנזכר למעלה היא שכיוון שהם צורכים פחות סמים מחבר או מכר אחר, אז אין להם בעיה של התמכרות לסמים. כמובן שזהו אינו טיעון חזק במיוחד, לאור העובדה שכולנו אנשים שונים, עם הרגלי התמכרות ייחודיים ולכן אין טעם בהשוואה מול אחרים.

 

  • "אל תספר לאף אחד, זה יהרוס לי את החיים"

מכורים רבים, כאשר הם עומדים בפני קרובי משפחה או חברים שמנסים לשכנע אותם לקבל עזרה, מנסים להפחיד אותם בכך שאם הם יספרו למישהו אחר על הבעיה שלהם, זה עלול להרוס להם את החיים. הם מספרים שיאבדו את העבודה או שבן או בת הזוג שלהם יעזבו אותם. במידה ומכור שאתם מכירים משתמש בתירוץ מהסוג הזה, מומלץ להשיב לו שמה שהורס לו את החיים זו בעיית ההתמכרות עצמה, ולכן אין בררה אלא לטפל בה.

 

  • "אני לא יכול החודש, יש תקופה עמוסה בעבודה"

תירוץ זה בדרך כלל מגיע לאחר שהם מסכימים לקבל עזרה כלשהי, אך מנסים לדחות את מועד קבלת הטיפול ככל הניתן. תירוץ זה יכול להופיע ביחס לעבודה, זוגיות או אירועים משפחתיים, אך בכל המקרים הללו מדובר בדרך לדחות את הקץ עבור המכור וכך להימנע מהתמודדות עם הבעיה.

 

סיכום

בסופו של יום, ישנם סוגי התמכרויות רבים ושונים, אך התירוצים הנפוצים עבור המכורים נוהגים להישמע דומים ללא קשר לסוג ההתמכרות. כאמור, התירוץ הנפוץ ביותר הוא "אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה" והוא מספיק לבדו על מנת להדליק נורית אזהרה במידה ואתם שומעים אותו מחבר או קרוב משפחה, אך גם שאר התירוצים המוזכרים למעלה צריכים להעלות חשש.

אלכוהול, סמים

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף סביב הנושא
למה לשון הרע בפייסבוק הרבה יותר נפוצה מפנים אל פנים

רשתות חברתיות הפכו לזירה פופולרית בשיח הציבורי. עם זאת, לצד היתרונות הרבים שמספקות פלטפורמות אלה, הן גם מאפשרות תופעה מדאיגה של לשון הרע ופגיעה בפרטיות. פייסבוק, הענקית החברתית המובילה, היא זירה פורה במיוחד ללשון הרע, שנפוצה בה הרבה יותר מאשר בשיחות פנים אל פנים. התופעה הזו מעלה חששות רבים בנוגע לשלומם הנפשי והרגשי של המשתמשים ולפגיעה בחופש הביטוי הלגיטימי. המרחק הווירטואלי ברשת החברתית, המשתמשים חשים מרוחקים מהמטרה עליה הם מדברים לשון הרע, מה שמקל עליהם להתבטא בצורה פוגענית יותר. בשיחות פנים אל פנים, הקרבה הפיזית והמגע הבלתי אמצעי מגבירים את התחושה של אחריות, ומעוררים יותר רגשות אנושיים כמו אמפתיה ורגישות.   אנונימיות פייסבוק מאפשרת לחלק מהמשתמשים להישאר אנונימיים או להסתתר מאחורי זהויות בדויות. כתוצאה מכך, הם חשים פחות מאוימים מתגובות שליליות או השלכות על המוניטין שלהם, ונוטים להתבטא בצורה חופשית ופוגענית יותר.

משרד עורך דין חדיד - הלד
עו"ד תביעות ביטוח - משרד עורך דין חדיד - הלד

משרד עו"ד  חדיד – הלד מתעסק בדיני תביעת ביטוח או נזיקין ומייצג בהצלחה רבה מאות עובדים ומעסיקים עד למיצוי זכויותיהם. פנו אלינו עוד היום כדי להבטיח טיפול מהיר ויעיל בתביעה שלכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?