3 פציעות שאינן נכללות בביטוח ולשמן צריך ממונה בטיחות בעבודה

ביטוח לאומי מפצה כל עובד שנפגע בתאונות עבודה או סובל ממחלת מקצוע בדמי פגיעה כתחליף לשכר במשך 90 ימים. בנוסף, במידה והעובד סובל כתוצאה מהתאונה מנכות שאינה מאפשרת לו לשוב לעבודתו, הביטוח הלאומי יעביר מענק או קצבה קבועה בהתאם לאחוזי הנכות של העובד. ישנם מצבים של פציעות בעבודה שעבורן ניתן לתבוע את המעסיק והביטוח שלו בפיצוי נוסף ועל כך נרחיב.

 

רשלנות מעסיק

מעסיקים רבים מחויבים למנות ממונה בטיחות. אי מינוי הממונה עשוי להיחשב כרשלנות של המעסיק ולהצדיק פיצויים על נזקי גוף עבור העובד הנפגע. הדבר נובע מכך שממונה הבטיחות הוא שאחראי לזהות את הסיכונים שקיימים בארגון, להתריע עליהם ולהדריך את העובדים והמנהלים כיצד להתנהל אל מול הסיכונים הבטיחותיים. עוד על תפקידו של ממונה בטיחות ראו כאן.

 

פציעה מתפעול מכני שגוי

פציעות רבות במקום העבודה נובעות מתפעול מכני לא נכון. עבודות פיסיות כמו, עבודה בבניין ובתעשייה הכבדה מצריכות תפעול מכשירים מכנים כבדים לרבות מנופי הרמה, מלגזות וכדומה.  כלים מעין אלו מורכבים להפעלה ובעלי רף סיכון גבוה. ממונה הבטיחות הוא שתפקידו לוודא שמפעילי הכלים עוברים הדרכה מספקת. פציעה שכזו בהיעדר ממונה תהיה סיבה לפיצויי.

 

פציעה כתוצאה מכשל מכני

כשל מכני של מכשירים עלול לגרום לפציעת עובדים במיוחד כאשר הם לא השתמשו באמצעי המיגון המתאימים. תפקידו של ממונה הבטיחות לזהות את רמת הסיכון לכשלים מכניים במכונות ובכלים בהם העובדים משתמשים ולהגדיר את אמצעי המיגון שבהם יש להשתמש במהלך העבודה. היעדר ממונה בטיחות בעבודה במקרה של כשל מכני עשוי להצדיק תביעה.

 

פציעה בסביבת עבודה לא בטיחותית

סוג הפציעות השלישי בו נעסוק הוא פציעות הנגרמות כתוצאה מסביבת עבודה שאינה בטיחותית. ישנם סוגים שונים של מפגעים האופייניים למקומות עבודה שונים ותפקידו של ממונה הבטיחות לזהות, לאתר ולטפל בהם, על מנת לספק לעובדים סביבת עבודה בטוחה. חוסר בממונה בטיחות או ממונה בטחות שלא עשה את עבודתו כנדרש עשויים להצדיק תביעת נזיקין כנגד המעסיק.

 

ממונה בטיחות מקצועי ואמין

אם אתם זקוקים לממונה בטיחות מקצועי ואמין שימנע התרחשות של תאונות ופציעות כדאי לכם להכיר את חברת צמח בטיחות. לחברה ניסיון וידע שמאפשרים לה לייעץ למעבידים בכל הנוגע לתקנות, לחוקים ולתקנים בענייני בטיחות. ממונה בטיחות של צמח יסייע לכם לקדם את התודעה בנוגע לבטיחות ובריאות תעסוקתית של עובדיכם וכיצד להימנע מראש מתאונות עבודה.

 

סיכום פציעות ותביעת נזיקין

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בשלוש פציעות נפוצות, פציעה לאחר תפעול מכני שגוי, פציעה מכשל מכני ופציעה ממפגע בטיחותי. כפי שציינו, במקרה של היעדר ממונה בטיחות או אי ביצוע של הערכת סיכון והדרכות בטיחות רלוונטיות עבור כל אחת מהפציעות הללו, עשויה לשמש כעילה המצדיקה תביעת נזיקין מהמעסיק מלבד הפיצוי הרגיל של ביטוח לאומי על התאונה.

פציעות שאינן כלולות בביטוח

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף סביב הנושא
מיגון אש בישראל – מהן תקנות החובה?

מיגון אש הוא נושא חשוב ביותר בישראל, במיוחד לאור האיומים הביטחוניים המתמשכים והסכנה של שריפות והתלקחויות. מטרתו העיקרית של מיגון אש היא להגן על חיי

מהו ביטוח תכולת דירה ולמה זה חשוב?

הבית שלנו הוא המקום שאנחנו מרגישים בו הכי בנוח. המקום בו אנו ישנים, אוכלים ויכולים לחוות רגעים יפים עם החברים שלנו והמשפחה שלנו. אנחנו יכולים

אילו טיפולים מכסה ביטוח רכב?

האם תהיתם פעם מה בדיוק מכסה ביטוח הרכב שלכם? האם כאשר קורה מקרה של נזק או תאונה אתם בטוחים שכל הוצאות הטיפול והתיקון מכוסות? לצערנו,

משרד עורך דין חדיד - הלד
עו"ד תביעות ביטוח - משרד עורך דין חדיד - הלד

משרד עו"ד  חדיד – הלד מתעסק בדיני תביעת ביטוח או נזיקין ומייצג בהצלחה רבה מאות עובדים ומעסיקים עד למיצוי זכויותיהם. פנו אלינו עוד היום כדי להבטיח טיפול מהיר ויעיל בתביעה שלכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?