קרעים בלידה

לידה היא רגע יוצא דופן בחייה של אישה. היא יכולה להיות מרגשת מאוד, אך יכולים להתרחש בה גם דברים פחות נעימים שחשוב להכיר, כמו קרעים בלידה. לא כל אישה בהכרח תחווה קרעים בלידה, אבל חשוב ללמוד על התופעה כדי לדעת להתמודד איתה. קראי כאן על קרעים בלידה, כיצד להתכונן אליהם ואיך להתמודד איתם בדרך המיטבית.

 

מהם קרעים בלידה?

קרעים בלידה הם קרעים בין הנרתיק לרקטום אשר יכולים להתרחש במהלך הלידה. הקרעים מחולקים לארבע דרגות. דרגות 1-2 כוללות קרעים קטנים ושכיחים יחסית, הנמצאים באזור הפרינאום, שהוא האזור שבין הנרתיק לבין פי הטבעת. דרגות 3-4 כוללות קרעים חמורים יותר, אשר מערבים גם את סוגרי פי הטבעת. קרעים אלו הם נדירים יותר ועשויים לגרום לפגיעה תפקודית ארוכת טווח.

מהם קרעים בלידה

טיפול בקרעים בדרגות 1-2

הקרע יכול להתאחות באופן טבעי, או להיתפר על ידי הצוות הרפואי בחדר הלידה. הקרעים עשויים לגרום לכאבים ולנפיחות באזור הפרינאום, אשר מומלץ לטפל בהם באמצעות היעזרות בכריות שיתמכו באזור האגן ושימוש בתחבושות מגנזיום אשר יקררו את האזור ויקלו על הכאב.

 

טיפול בקרעים בדרגות 3-4

במקרים של קרעים בדרגה 3-4, על הצוות הרפואי לערוך בדיקה יסודית ולאבחן את הקרעים מיד לאחר הלידה. תיקון הקרעים דורש ניתוח שרצוי שיבוצע בחדר ניתוח ולא בחדר הלידה, על ידי רופא מומחה לכירורגיה או גניקולוגיה. הניתוח מתבצע בתנוחת ליטוטומיה, בהרדמה כללית או מקומית, ואחריו נדרש טיפול תרופתי ומעקב רפואי. במקרים חמורים, ניתן להתייעץ עם עורך דין ולשקול הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

טיפול בקרעים בדרגות 3-4

למה יש קרעים בלידה?

חלק מהסיבות שבגינן עשויים להיווצר קרעים בלידה הן לידה של תינוק גדול מאוד, גמישות נמוכה של האזור האופיינית בעיקר ללידות ראשונות, לידה מכשירנית שכוללת מכשיר ואקום או מלקחיים, מצג ראש הפוך של העובר, ועוד. גורמים אלו מפעילים לחץ על אזור הפרינאום ועשויים להביא לקרעים בו, ולפגיעה בסוגרי הטבעת במקרים נדירים יותר.

 

כיצד ניתן להימנע מקרעים בלידה?

אמנם אין דרך למנוע את הקרעים בוודאות, אך יש דרכים להפחית את הסיכון. החל משבוע 36-34 של ההיריון ועד הלידה, מומלץ לעסות את אזור הפרינאום באמצעות שמן שקדים בכדי לרכך את העור ולהגמיש את הרקמות. בנוסף, ניתן לבקש מהמיילדת טיפול בקומפרסים חמים. מכיוון שכל לידה היא שונה, הדבר החשוב ביותר הוא להקשיב למיילדת שלך, אשר תעזור לך לכוון את הקצב והעוצמה של הלחיצות בעת יציאת התינוק.

 

סיכום

קרעים בלידה יכולים להיות חוויה מלחיצה מאוד, אבל חשוב לזכור שברוב המוחלט של המקרים, הכאבים עוברים בין שלושה לשישה שבועות. במקרים קיצוניים יותר, חשוב להקפיד על מעקב רפואי צמוד ולפעול לפי הוראות הרופאים. אם אתן חוששות מקרעים בלידה, תמיד כדאי להתייעץ עם הצוות הרפואי ולא להתבייש לשאול שאלות.

קרעים בלידה

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף סביב הנושא
מיגון אש בישראל – מהן תקנות החובה?

מיגון אש הוא נושא חשוב ביותר בישראל, במיוחד לאור האיומים הביטחוניים המתמשכים והסכנה של שריפות והתלקחויות. מטרתו העיקרית של מיגון אש היא להגן על חיי

מהו ביטוח תכולת דירה ולמה זה חשוב?

הבית שלנו הוא המקום שאנחנו מרגישים בו הכי בנוח. המקום בו אנו ישנים, אוכלים ויכולים לחוות רגעים יפים עם החברים שלנו והמשפחה שלנו. אנחנו יכולים

משרד עורך דין חדיד - הלד
עו"ד תביעות ביטוח - משרד עורך דין חדיד - הלד

משרד עו"ד  חדיד – הלד מתעסק בדיני תביעת ביטוח או נזיקין ומייצג בהצלחה רבה מאות עובדים ומעסיקים עד למיצוי זכויותיהם. פנו אלינו עוד היום כדי להבטיח טיפול מהיר ויעיל בתביעה שלכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?