מי זכאי להוציא דרכון פולני ובמה זה כרוך?

ערכו של הדרכון הפולני עלה מאד בעשור האחרון. המדיניות של פולין שמצד אחד התקרבה מאד למערב, הצטרפה לאיחוד האירופי ובמקביל עשתה צעדים ממשים של פיתוח מואץ הפכו אותה לחברה מכובדת במועדון המדינות החשובות בעולם.

האפשרות של החזקת הדרכון האירופי היא אפשרות המעניקה זכויות והטבות רבות. בשל כך רבים הישראלים שהם צאצאי הקהילה היהודית שהייתה בפולין עד תקופת השואה מבקשים לנצל זאת למען השגת הדרכון האירופי הנכסף. ישנם מספר אפשרויות להשיג את הדרכון ותמיד עומדת לכם הזכות להיעזר במומחים בתחום.

 

למי יש זכאות לדרכון פולני?

ראשית חשוב להבהיר שתהליך הנפקת דרכון פולני מומלץ עוברת קודם כל בקבלת האזרחות הפולנית. מי שמחזיק באזרחות הפולנית, יוכל לקבל גם את הדרכון המיוחל. אין זה סוד שבישראל ישנם רבים, רבים מאד שמקור משפחתם הוא מפולין.

הקהילה היהודית העצומה שחיה שם עד מלחמת העולם השנייה הושמדה כמעט כליל, אך כיום הבנים, הנכדים ואף הנינים של אותם אלו שהצליחו להגיע אל הארץ יכולים להנות מהעובדה שהממשל הפולני מעניק הטבות עבור היהודים גם בשל הרצון שלהם לנקות את המצפון שלהם. בשנת 2004 קיבל האיחוד האירופי את פולין כחברה בו, בשל כך הדרכון הפולני הפך להיות מעוד דרכון, לדרכון פולני מומלץ.

למי יש זכאות  לדרכון פולני

 • הוכחה קיימת – כל מסמך שיוכל להוכיח על השתייכות למדינה הפולנית בעבר, תעודת לידה, תעודת זהות, דרכון ישן או אפילו תעודת נישואין, יכולים להיות הקלף המנצח עבורכם.
 • לפני 1951 – מי שנולד לפני 1951 ואביו נולד בפולין
 • אחרי 1951 – מי שנולד אחרי 1951 ואביו או אימו נולדו בפולין.
 • השפעת המשטר הקומוניסטי – מי שנאלץ לוותר על אזרחותו בשל יציאה מפולין מתוך חשש לחייהם תחת המשטר הקומוניסטי.
 • זכויות היסטוריות – מי שהצליח לאורך שנים לשמור על זכויות שונות הקשורת לאזרחות הפולנית למרות השינויים בחוק לאורך השנים.

אם זאת ישנם גם כמה תנאים מגבילם שמי שעונה עליהם לא יוכל לקבל אישור בשל החוק הפולני, למידע נוסף תוכלו לגשת אל שגרירות פולין בפייסבוק.

 • גברים – מי שעלה עד 1951 אך שירת בצבא שאיננו הצבא הפולני, כולל צה"ל לא יוכל לקבל את האזרחות.
 • נשים – מי שעלתה עד 1951 ולא שירתה בצבא הפולני לא תוכל לקבל אזרחות, היא או בני משפחתה.

 

מהו תהליך הבקשה לקבלת דרכון פולני?

כמו בכל תהליך של הוצאת דרכון, ישראלי או של מדינה זרה, יש הליך מסודר אותו צריך לעבור. כאשר ההליך הוא לבקשת דרכון עבור מדינה שאתם לא מתגוררים בה, ההליך הוא מורכב מעט יותר והוצאת דרכון פולני לא שונה בכך מכל תהליך של הנפקת דרכון למדינה שאיננה ישראל.

על מנת לצלוח את התהליך בשלום אפשר לגשת אל הדף של שגרירות פולין בפייסבוק, או לפנות אל אנשי מקצוע, עורכי דין מומחים בתחום לטובת התייעלות התהליך. בכל אופן אלו השלבים אותם חייבים לעבור על מנת לקבל את הזכאות, חשוב להבין שכל מקרה שונה באופיו מאחר ולכן התהליך עלול להיות ארוך יותר או מתיש פחות עבור כל אחד.

 • שלב 1, בדיקת זכאות – זוהי בדיקה מהירה המתבצע על מנת להבין עם הנתונים הבסיסיים של על אחד עומדים בקריטריון הנדרש לפני תחילת התהליך.
 • שלב 2 הגשת בקשה – זהו למעשה השלב הרשמי הראשון בתהליך, על בסיס המסמכים שבידיכם אתם מגישים את הבקשה שלכם באופן רשמי לקבלת אזרחות פולנית.
 • שלב 3 אישור בקשת האזרחות הפולנית – בשלב זה המסמכים שהגשתם נבדקים ומוחלט האם אפשר לאשר את הבקשה שלכם, במידה והבקשה תאושר, ברכותינו, אתם זכאים לדרכון פולני.
 • שלב 4 קבלת הדרכון – קבלת הדרכון הנכסף בשגרירות פולין.

אזרחות פולנית

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף סביב הנושא
רשלנות רפואית בלידה

הרוב הגדול של הלידות שמתרחשות בעולם המערבי, קורות במסגרת של בית חולים, בהשגחה צמודה של הצוות הרפואי המיומן, ובגישה מלאה לציוד הנדרש לטפל במקרי חירום.

באילו מצבים תזדקקו לנוטריון?

חתימה של נוטריון באה להבטיח מעמד של וודאות ומהימנות לכל מסמך המונח לפתחו. הנוטריון בא לתת גושפנקא מקצועית בדבר אמיתות המסמך וכן הדרישות והתנאים לקיומו

משרד עורך דין חדיד - הלד
עו"ד תביעות ביטוח - משרד עורך דין חדיד - הלד

משרד עו"ד  חדיד – הלד מתעסק בדיני תביעת ביטוח או נזיקין ומייצג בהצלחה רבה מאות עובדים ומעסיקים עד למיצוי זכויותיהם. פנו אלינו עוד היום כדי להבטיח טיפול מהיר ויעיל בתביעה שלכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?