מי זכאי להיות מיופה כוח במקרה של ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא מכשיר משפטי המאפשר ליחידים למנות אדם מהימן לקבל החלטות בשמו במקרה של אי כושר שכלי או נכות פיזית שלא מאפשרת להתנהל כשורה. בישראל, למינוי מיופה כוח יש השלכות משפטיות משמעותיות, וחיוני להבין מי זכאי ליטול אחריות זו. אנחנו כאן כדי לעזור לכם ולבחון במיוחד בשבילכם מה הם הקריטריונים לזכאות לאנשים המבקשים להתמנות כמיופה כוח, זאת במטרה לשפוך אור על הזכויות והחובות הקשורות לתפקיד חשוב זה.

 

האפשרות הראשונה: בני משפחה וקרובי משפחה

בני משפחה וקרובי משפחה נחשבים לרוב ראשונים בבחירת הנציגים שלהם מוענק ייפוי כוח מתמשך. בני זוג, ילדים, אחים או הורים עשויים להיות זכאים למלא תפקיד זה, בתנאי שהם בריאים, כשירים משפטית ומוכנים לקבל את האחריות הכרוכה בהיותם מיופי כוח. בני משפחה נבחרים בדרך כלל בשל היכרותם עם רצונותיו, ערכיו והעדפותיו של האדם, מה שיכול להיות קריטי בקבלת החלטות בשמם במקרים בהם הוא לא יכול לעשות זאת עוד עבור עצמו.

ייפוי כוח מתמשך

אפשרות שנייה: חברים או יועצים אמינים

במקרים בהם אין בנמצא בני משפחה מתאימים או אם הפרט מעדיף מישהו מחוץ למשפחתו הקרובה, ניתן למנות חברים או יועצים מהימנים כמיופה כוח. אנשים אלו צריכים להיות בעלי מערכת יחסים קרובה עם האדם ולהיות בעלי התכונות הנחוצות, כגון מהימנות, אמינות והבנה מעמיקה של הערכים וההעדפות של האדם. בחירת חבר או יועץ מהימנים יכולה לספק תחושת נוחות וביטחון, מתוך ידיעה שהחלטות חשובות יתקבלו מתוך מחשבה על טובת האדם.

 

אפשרות שלישית: אפוטרופוסים מקצועיים או נציגים משפטיים

במצבים מסוימים, ייתכן שיהיה מקום למנות אפוטרופוס מקצועי או נציג משפטי כמיופה כוח. אנשים אלה מנוסים בדרך כלל בניהול ענייניהם של אחרים ויש להם את המומחיות לטפל בעניינים משפטיים ופיננסיים מורכבים. אפוטרופוסים מקצועיים או נציגים משפטיים עשויים להיות נחוצים כאשר אין בני משפחה מתאימים או חברים קרובים זמינים, או כאשר לאדם שדורש ייפוי כוח יש נכסים משמעותיים או שיקולים משפטיים ייחודיים.

ייפוי כוח מתמשך

אפשרות רביעית: אפוטרופוסים הממונים על ידי בית המשפט

במקרים בהם אין מועמדים מתאימים או כאשר קיימת מחלוקת על מינוי ייפוי כוח, רשאי בית המשפט להתערב ולמנות אפוטרופוס. האפוטרופוס הממונה על ידי בית המשפט נוטל על עצמו את אחריותו וסמכויותיו של ייפוי כוח, הפועל לטובתו של הנכה. בית המשפט בוחן היטב את הכישורים, היכולות והכוונות של אפוטרופוסים פוטנציאליים כדי להבטיח שרווחתו של האדם מוגנת כראוי.

 

לסיכום

מינוי מיופה כוח במקרה של ייפוי כוח מתמשך היא החלטה שיש להתייחס אליה בזהירות ובשיקול דעת. בעוד שבני משפחה מועדפים לרוב, הבחירה תלויה בסופו של דבר בנסיבות והעדפותיו של הפרט. בין אם מדובר בחבר מהימן, אפוטרופוס מקצועי, או אפוטרופוס מטעם בית המשפט, מיופה הכוח הנבחר צריך להיות מישהו שניתן לסמוך עליו שיפעל לטובתו של האדם שהופך להיות חסר יכולת מתאימה.

ייפוי כוח מתמשך

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף סביב הנושא
רשלנות רפואית בלידה

הרוב הגדול של הלידות שמתרחשות בעולם המערבי, קורות במסגרת של בית חולים, בהשגחה צמודה של הצוות הרפואי המיומן, ובגישה מלאה לציוד הנדרש לטפל במקרי חירום.

באילו מצבים תזדקקו לנוטריון?

חתימה של נוטריון באה להבטיח מעמד של וודאות ומהימנות לכל מסמך המונח לפתחו. הנוטריון בא לתת גושפנקא מקצועית בדבר אמיתות המסמך וכן הדרישות והתנאים לקיומו

עשיתם תאונה? דעו את זכויותיכם!

מעטים הם האנשים שמכירים בזכויות שמגיעות להם לאחר תאונה. שכן, אין מדובר במידע שמועבר במסגרות הלימודיות השונות. חוסר הידע בנושא הוביל אותנו להעלות את המאמר

משרד עורך דין חדיד - הלד
עו"ד תביעות ביטוח - משרד עורך דין חדיד - הלד

משרד עו"ד  חדיד – הלד מתעסק בדיני תביעת ביטוח או נזיקין ומייצג בהצלחה רבה מאות עובדים ומעסיקים עד למיצוי זכויותיהם. פנו אלינו עוד היום כדי להבטיח טיפול מהיר ויעיל בתביעה שלכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?