בחירת בורר נכון להליך בוררות עסקית

הבוררות הפכה לאמצעי נפוץ ליישוב סכסוכים עסקיים. הבוררות מספקת הליך חלופי אטרקטיבי לבתי המשפט ומציגה מנגנון יעיל ומקצועי ליישוב סכסוכים. בשנים האחרונות נעשה שימוש גובר בבוררות ככלי ליישוב סכסוכים בתחומי המסחר, ההשקעות ומיזמים עסקיים משותפים. זוהי מגמה חיובית, אך היא מחייבת מודעות לחשיבות בחירת הבורר הנכון לצורך קיום הליך בוררות מועיל והוגן. 

 

הליך בחירת הבוררים

אחד הגורמים הקריטיים להצלחת הליך הבוררות הוא הבורר שנבחר לדון בסכסוך. על הצדדים לפעול בתום לב כדי לבחור בוררים בעלי יושרה מקצועית, אשר יוכלו לנהל החקירות הרלוונטיות ולקבל החלטה הוגנת ומאזנת. על הבורר להיות בעל ידע מעמיק בתחום בו הוא מכריע, ויכולת לשקול את כל האינטרסים והשיקולים על מנת להגיע לפתרון הוגן ויעיל.

בחירת הבוררים יכולה להיעשות על ידי הצדדים עצמם או על ידי רשות מוסכמת. במקרים של אי הסכמה, בית המשפט הוא שקובע את הרכב הבוררות. חשוב שהצדדים יסכימו מראש על הרכב הבוררות ועל הכללים לפיו יתנהל ההליך, כדי למנוע עיכובים ומחלוקות נוספות בעתיד.

 

ניסיון ומיומנות מקצועיים

הקריטריון המכריע בבחירת בורר ומגשר מלצר חנן הוא ניסיונו ומיומנותו המקצועית בתחום הסכסוך. לדוגמה, במחלוקות בין בעלי עסקים הנוגעות להפרת חוזה או להפרות קניין רוחני, יש לבחור בורר שהינו בעל ניסיון וידע בדיני חוזים ובדיני קניין רוחני. בסכסוכים בין בעלי מניות, יש לבחור בורר בעל ניסיון בתחום המשפט המסחרי. חיוני כי הבוררים יהיו מסוגלים להבין לעומק את הנושאים המקצועיים הנידונים במחלוקת. במקרים מסוימים, עדיף לבחור פאנל של בוררים בעלי מומחיות בתחומים שונים הרלוונטיים לסכסוך. לדוגמה, בסכסוך בנושא בנייה – מהנדס בניין, וכן יועצים משפטיים וכלכליים.

 

ניטראליות הוגנות ועצמאות

מאפיין חיוני נוסף הוא יכולתם של הבוררים לפעול באופן הגון, עצמאי וניטראלי, מה שנקרא במערכת המשפטית "אופי שיפוטי". על הבוררים להיות חופשיים מניגודי עניינים ומקשרים מוקדמים למי מהצדדים. כמו כן עליהם להפגין אי-תלות בצדדים או בתוצאות ההליך. בורר שהוא בעל מניות, נושא משרה או בן משפחה של אחד הצדדים, ייתפס כבעל עניין ופסול מלשמש כבורר. קיום קשרים כלכליים או אישיים קודמים עם אחד הצדדים עלול גם הוא לעורר חשש למשוא פנים ולפגוע באמון של הצדדים בתוצאות ההליך.

 

מיומנויות בין – אישיות 

מעבר לכישורים מקצועיים, חשוב כי הבוררים יהיו בעלי מיומנויות בין-אישיות גבוהות. על הבורר להפגין סבלנות ויכולת הקשבה לשני הצדדים, לנהל דיונים באופן הוגן ומכבד, ולעודד שיתוף פעולה במקום עימות. כישורי תקשורת וגישור הם חיוניים על מנת שהבוררים יובילו את הצדדים לפייסנות ולהסכמות.

 

מוניטין ואמון הציבור  

ניסיון ומיומנות הם הכרחיים, אך שמו הטוב של הבורר ואמון הציבור בו הם גם שיקולים חשובים. בורר עם מוניטין של יושר והגינות יקנה אמון רב יותר בקרב הצדדים, ויגביר את הסיכוי כי הם יקבלו את החלטותיו. לעומת זאת, בורר שדבק בו מוניטין של אדם המנהל הליך בלתי הוגן, יפגע בסיכוי ליישוב מוצלח של הסכסוך.  חשוב לבדוק גם המלצות של עורכי דין וגופים עסקיים על הבורר, ומידע על התנהלותו בהליכי בוררות קודמים. ניסיון עבר חיובי יותר מבטיח יכולת של הבורר לנהל הליך הוגן ויעיל גם במקרה הנוכחי.

בחירת הבוררים

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף סביב הנושא
למה לשון הרע בפייסבוק הרבה יותר נפוצה מפנים אל פנים

רשתות חברתיות הפכו לזירה פופולרית בשיח הציבורי. עם זאת, לצד היתרונות הרבים שמספקות פלטפורמות אלה, הן גם מאפשרות תופעה מדאיגה של לשון הרע ופגיעה בפרטיות. פייסבוק, הענקית החברתית המובילה, היא זירה פורה במיוחד ללשון הרע, שנפוצה בה הרבה יותר מאשר בשיחות פנים אל פנים. התופעה הזו מעלה חששות רבים בנוגע לשלומם הנפשי והרגשי של המשתמשים ולפגיעה בחופש הביטוי הלגיטימי. המרחק הווירטואלי ברשת החברתית, המשתמשים חשים מרוחקים מהמטרה עליה הם מדברים לשון הרע, מה שמקל עליהם להתבטא בצורה פוגענית יותר. בשיחות פנים אל פנים, הקרבה הפיזית והמגע הבלתי אמצעי מגבירים את התחושה של אחריות, ומעוררים יותר רגשות אנושיים כמו אמפתיה ורגישות.   אנונימיות פייסבוק מאפשרת לחלק מהמשתמשים להישאר אנונימיים או להסתתר מאחורי זהויות בדויות. כתוצאה מכך, הם חשים פחות מאוימים מתגובות שליליות או השלכות על המוניטין שלהם, ונוטים להתבטא בצורה חופשית ופוגענית יותר.

משרד עורך דין חדיד - הלד
עו"ד תביעות ביטוח - משרד עורך דין חדיד - הלד

משרד עו"ד  חדיד – הלד מתעסק בדיני תביעת ביטוח או נזיקין ומייצג בהצלחה רבה מאות עובדים ומעסיקים עד למיצוי זכויותיהם. פנו אלינו עוד היום כדי להבטיח טיפול מהיר ויעיל בתביעה שלכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?